Ikigai

V posledních dobách se mnoho lidí ptá sama sebe co je to štěstí, můžeme vidět ve společnosti rozpory mezi těmi, kteří vidí štěstí v materialismu a těmi, kteří jej vidí v duchovnu. Japonský koncept štěstí, který doslova přeložen znamená „Smysl života“, říká, že štěstí je rovnováhou.  Základem této životní filozofie, nebo chcete-li životního stylu je rozdělení života do 4 sektorů,  které tvoří průsečík, aby se tak stalo musí být v úplné rovnováze. Jedná se o následující body:

Ikigai – japonské tajemství pro vyrovnaný a šťastný život | Ženy.cz

(obr. Zeny.cz)

Co milujeme
Je důležité ve svém životě dělat to co nám přináší radost, ale zároveň nám to neškodí, není to proti našemu svědomí. Je jedno zda se již jedná o dobré jídlo, hezký film, čí knihu s dětství, která nám připomene, že v každém z nás existuje to dětské dobro
V čem jsme dobří
Většina lidí žije v zajetí očekávání druhých, která na ně kladou jiní a proto nikdy nepoznají svůj vlastní potenciál. Tak se může snadno stát, když jste citliví lidé, že budete využívání druhými a budete to chápat jako dobrodiní vůči nim. Je třeba 100% realizovat svůj potenciál, jen v takovém případě budete dosahovat i naplnění dalších bodů
Co nás uživí
Je třeba si udělat test schopností (psychologie jich nabízí celou řadu např.: Gallupovův test schopností), potom uvažovat v jaké oboru bychom tyto schopnosti uplatnili (viz. bod výše), co by nás bavilo a nakonec je důležité, aby nás to uživilo. V filozofii igikai je totiž velmi důležité komplexní štěstí, tedy nemůžete být šťastný když se v práci užíráte a váš skutečný život začíná, až když máte „padla“.
Co potřebuje svět
Můžeme si zcela otevřeně říci o povoláních které svět nepotřebuje: mafián, nájemný vrah,…bylo by jich asi víc. V tomto bodě jde o to, že skoro každá profese (vyjma těch jmenovaných) může světu něco nabídnout, změnit jej k lepšímu. Máte vždy na výběr jestli budete zkorumpovaný policista nebo poctivý, flákač dělník nebo pracant.

(zdroje informací a obrázků – igikai.cz)
Adamus