Zuby z laboratoře, spásné vynálezy, které pomohli glorifikovat novináři

Naděje. To je to slovo, které si možná neříkáme každý den, ovšem všichni nějakou máme. Naděje na lepší život, zdraví, články slibující radikální změnu s bombastickými nadpisy. Kolik se však skutečně těchto vynálezů dostalo na trh?

Vzhledem ke stavu zubní péče v Česku (upřímně se divím, že o nás v souvislosti s tím někdo nenatočil dokument) se spousta lidí uchyluje k různým ezoterickým řešením, které jim namísto zlepšení zdraví uškodí. Vezměme jako příklad nepoužívání flouridových past. Stojí za tím tvrzení, které si mohli přečíst na mnoha, jinak důvěryhodných webech, tak na konspiračních a sice, že je kohoutková voda ošetřena fluoridem, který následně zpomaluje myšlení. Jedná se o fámu, kohoutková voda, je ve skutečnosti ošetřena chlorem.

Ukázali jsme si příklad, který si lze snadno ověřit pomocí Googlu. Pak jsou však tvrzení, která jsou podpořena konkrétním výzkumem, zmíněním názvu laboratoře a jména vedoucího výzkumu. Vezměme si ukázku „haló“ okolo přípravku Tideglusib. Jedná se původně o lék na Alzheimerovu nemoc, jako vedlejší účinek bylo zjištěno, že lék způsobuje růst zuboviny, když je aplikovaný lokálně v místě úbytku. Média, však celou věc tak nafoukla, člověk si poté skutečně začal myslet, že toto je konec plomb, jak titulky slibovaly. Studie k tomuto přípravku byla volně dostupná, byl vytvořen v rámci laboratoře školy King’s College London. K této bublině se vyjádřil také prezident stomatologické komory, jež se nechal slyšet, že přípravek skutečně zubovinu obnovuje, ale ne nikterak víc než například hydroxid (tuším vápenatý?), který se do kanálků před plněním běžně vkládá, právě za účelem obnovy poškozené zuboviny. Účinek zmíněného přípravku rozhodně není tak silný, aby vám díky němu dorostla část kazem zničeného zubu.

Co se týče mě, již asi 12 let sleduji výzkum pana Jeremyho Maa, který se věnuje možnosti růstu kloubů a zubů z kmenových buněk. 12 let kolují nadpisy o tom, že jsme již blízko, respektive se již povedlo zub vypěstovat, ale metoda je zatím natolik nákladná, že ji nelze zatím uvést na trh. Jeremy Mao z Kolumbijské univerzity skutečně tento výzkum dělá, jeho výsledky můžete vidět i na prezentacích na YouTube (patrně určených pro vědeckou veřejnost) a každý rok v něm dělá pokroky. Tuším, že v roce 2021 jsem v jednom z těchto videií viděl prezentovat výzkum, kde v laboratoři vypěstoval kolenní kloub pro králíka. Zde si však můžeme ukázat, že vývoj takové metody je skutečně běh na dlouhou trať a ačkoliv nám neustále kolující články slibují, že „již brzy“, je pravděpodobné, že než se dostane metoda doktora Maa do klinické praxe bude to nějakou dobu trvat. Nezbývá nám tak nic jiného, než si pečlivě čistit zuby a pro případ bokem šetřit na zubaře. Zatím.

Václav Adamus

Zdroje:

prescouter.com

ncbi.gov

ekolist.cz